PRV6SAABJXB25201KA
DigiKey Part Number
716-PRV6SAABJXB25201KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRV6SAABJXB25201KA
Description
POT 200 OHM 1.5W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1.5W PC Pins
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
Vishay Sfernice
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Box
Rotation
300°
Part Status
Active
Resistive Material
Cermet
Resistance (Ohms)
200
Termination Style
PC Pins
Tolerance
±10%
Actuator Type
Slotted
Power (Watts)
1.5W
Actuator Length
0.866" (22.00mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Features
Sealed
Size - Body
Round - 0.500" Dia (12.70mm)