UF1006-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 800 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
UF1006-E3/54
DigiKey Part Number
UF1006-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF1006-E3/54
Description
DIODE STANDARD 800V 1A DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
75 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
800 V
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 180°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)