GSD2004WS-G3-18
DigiKey Part Number
112-GSD2004WS-G3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-GSD2004WS-G3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-GSD2004WS-G3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004WS-G3-18
Description
DIODE STANDARD 240V 225MA SOD323
Detailed Description
Diode 240 V 250mA Surface Mount SOD-323
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)