GP15M-E3/73 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | GP15M-E3/73GICT-ND - Cut Tape (CT) GP15M-E3/73GITB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GP15M-E3/73 |
Description | DIODE STD 1000V 1.5A DO204AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1000 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 3.5 µs |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1000 V |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-204AC (DO-15) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1000 V | Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C |
Current - Average Rectified (Io) 1.5A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 1.5 A |