TNPW0805249RBEEA
DigiKey Part Number
TNP249ABTR-ND - Tape & Reel (TR)
TNP249ABCT-ND - Cut Tape (CT)
TNP249ABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPW0805249RBEEA
Description
RES 249 OHM 0.1% 0.26W 0805
Detailed Description
249 Ohms ±0.1% 0.26W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
TNPW0805249RBEEA Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)