MAL219351331E3
DigiKey Part Number
56-MAL219351331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219351331E3
Detailed Description
330 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 540mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.35 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.525 A @ 10 kHz
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
540mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C