MAL219350331E3
DigiKey Part Number
56-MAL219350331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219350331E3
Detailed Description
330 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 440mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.26 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.39 A @ 10 kHz
Impedance
290 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
440mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C