BFC237051103
DigiKey Part Number
BC1660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC237051103
Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFC237051103 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
400V