SL0850001A
DigiKey Part Number
570-SL0850001A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL0850001A
Description
ICL 50 OHM 15% 1.1A 8MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 50 Ohms ±15% 1.1 A 0.315" (8.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Current - Steady State Max
1.1 A
Series
R @ Current
950 mOhms
Diameter
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
R @ 25°C
50 Ohms