L6R90DM-150-C14
DigiKey Part Number
364-1597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R90DM-150-C14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Applications
Medical
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.38" H (150.9mm x 64.0mm x 35.1mm)
Voltage - Output
15V
Current - Output (Max)
6A
Standard Number
Power (Watts)
90 W