L6R48-240
DigiKey Part Number
364-1286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R48-240
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 48W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 48 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
3.82" L x 1.77" W x 1.52" H (97.0mm x 45.0mm x 38.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Power (Watts)
48 W