TPN6R303NC,LQ
DigiKey Part Number
TPN6R303NCLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPN6R303NCLQCT-ND - Cut Tape (CT)
TPN6R303NCLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPN6R303NC,LQ
Description
MOSFET N CH 30V 20A 8TSON-ADV
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 20A (Ta) 700mW (Ta), 19W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPN6R303NC,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1370 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta), 19W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-TSON Advance (3.1x3.1)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.3mOhm @ 10A, 10V