TPN11003NL,LQ
DigiKey Part Number
TPN11003NLLQTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPN11003NLLQCT-ND - Cut Tape (CT)
TPN11003NLLQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPN11003NL,LQ
Description
MOSFET N CH 30V 11A 8TSON-ADV
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 11A (Tc) 700mW (Ta), 19W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPN11003NL,LQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
660 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta), 19W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
8-TSON Advance (3.1x3.1)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 5.5A, 10V