SSM3J117TU,LF
DigiKey Part Number
SSM3J117TULFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SSM3J117TULFCT-ND - Cut Tape (CT)
SSM3J117TULFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSM3J117TU,LF
Description
MOSFET P-CHANNEL 30V 2A UFM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 30 V 2A (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount UFM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSM3J117TU,LF Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
117mOhm @ 1A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 1mA
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
280 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
500mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
UFM
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V