LP38693SD-1.8/NOPB
DigiKey Part Number
LP38693SD-1.8/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP38693SD-1.8/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP38693SD-1.8/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38693SD-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (3x3)
EDA/CAD Models
LP38693SD-1.8/NOPB Models
PSRR
55dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V