LP2992IM5X-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP2992IM5X-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP2992IM5X-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP2992IM5X-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2992IM5X-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP2992IM5X-3.3/NOPB Models
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.85V @ 250mA