LP2951ACMM-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP2951ACMM-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP2951ACMM-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP2951ACMM-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2951ACMM-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-VSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 100mA 8-VSSOP
EDA/CAD Models
LP2951ACMM-3.3/NOPB Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
14 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.235V (3.3V)
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA