LMZM33603EVM
DigiKey Part Number
296-48020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZM33603EVM
Description
EVAL BOARD FOR LMZM33603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMZM33603 - 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
4V ~ 36V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LMZM33603
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
2.5V, 3.3V, 5V or 12V