F28P659SH6PTPQ1
DigiKey Part Number
296-F28P659SH6PTPQ1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P659SH6PTPQ1
Description
AUTOMOTIVE C2000 32-BIT MCU, 400
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 200MHz 768KB (768K x 8) FLASH 176-HLQFP (24x24)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F28P659SH6PTPQ1 Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
RAM Size
244K x 8
Series
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Packaging
Tray
Data Converters
A/D 36x12/16b SAR; D/A 2x12b
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
Core Processor
C28x
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit Dual-Core
Grade
Automotive
Speed
200MHz