PTN0.50RD500
DigiKey Part Number
1030-PTN0.50RD500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN0.50RD500
Description
EXPAND SLEEVING 1/2" X 500' RED
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 500' (152.40m) Red
Category
Length
500' (152.40m)
Manufacturer
Techflex
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Series
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Heat Protection
Heat Resistant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type Attributes
Expandable
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Expanded
0.750" (19.05mm)