HTN0.25TB1000
DigiKey Part Number
1030-HTN0.25TB1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTN0.25TB1000
Description
EXPAND SLEEV 1/4"X1000' BLK/WHT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 1000' (304.80m) Black, White
Category
Color
Black, White
Manufacturer
Techflex
Length
1000' (304.80m)
Series
Wall Thickness
0.028" (0.71mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-75°C ~ 150°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Resistant, Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Features
Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Expanded
0.438" (11.13mm)