TPS3000-48
TPS3000-48
TPS3000-48
DigiKey Part Number
285-2704-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS3000-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 3000W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 48V 350 ~ 528 VAC (3 Phase) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS3000-48 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
92.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Front End
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
350 ~ 528 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
12.76" L x 4.21" W x 3.32" H (324.0mm x 107.0mm x 84.4mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
66.7 A