RWS1500B24
RWS1500B24
TDK Lambda RWS-B Series Power Supplies | Digi-Key Daily
RWS1500B-24
DigiKey Part Number
285-RWS1500B-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWS1500B-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC Input
EDA/CAD Models
RWS1500B-24 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 340 VDC
Size / Dimension
10.28" L x 5.00" W x 2.48" H (261.0mm x 127.0mm x 63.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
63 A