PYH200-72WS48
DigiKey Part Number
285-PYH200-72WS48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYH200-72WS48
Description
DC DC CONVERTER 48V 200W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 4.2A 14V - 160V Input
EDA/CAD Models
PYH200-72WS48 Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Current - Output (Max)
4.2A
Power (Watts)
202 W