PXD60-24WD24
DigiKey Part Number
285-PXD60-24WD24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD60-24WD24
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 60W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 1.25A, 1.25A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXD60-24WD24 Models
Category
Power (Watts)
60 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
91%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-24V
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A