PXD-M30-24WS24
DigiKey Part Number
285-PXD-M30-24WS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD-M30-24WS24
Description
DC DC CONVERTER 24V 30W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 1.25A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXD-M30-24WS24 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
89.5%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
1.25A