KMD40-1212
DigiKey Part Number
285-1761-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMD40-1212
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V 1.66A, 1.66A 90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KMD40-1212 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
83%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
7-DIP Module, 5 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.50" L x 2.50" W x 1.06" H (89.0mm x 63.5mm x 27.0mm)
Number of Outputs
2
Approval Agency
CE, EN, IEC, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 100 ~ 375 VDC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
0.5%
Current - Output (Max)
1.66A, 1.66A
Load Regulation
1%
Power (Watts)
40 W