I6A24008A033V-N01-R
DigiKey Part Number
285-2502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I6A24008A033V-N01-R
Description
DC DC CONVERTER -3.3 TO -30V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output -3.3 ~ -30V 8A 9V - 40V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
I6A24008A033V-N01-R Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Efficiency
92%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
Sixteenth Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
40V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
8A
Base Product Number
Power (Watts)
75 W