HWS150A-48
DigiKey Part Number
285-HWS150A-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS150A-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
HWS150A-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 42.0mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
3.3 A