GUS350-12/R
DigiKey Part Number
285-GUS350-12/R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GUS350-12/R
Description
AC/DC CONVERTER 12V 350W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Remote On/Off, Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 4.00" W x 1.61" H (127.0mm x 101.6mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
29.2 A