CN50B110-48
DigiKey Part Number
285-CN50B110-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN50B110-48
Description
DC-DC, RAILWAY, 52.8W, 43-160V,
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 1.1A 43V - 160V Input
EDA/CAD Models
CN50B110-48 Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
43V
Size / Dimension
2.30" L x 1.46" W x 0.50" H (58.3mm x 37.2mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Current - Output (Max)
1.1A
Power (Watts)
50.4 W