CCG30-48-05S
DigiKey Part Number
285-CCG30-48-05S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG30-48-05S
Description
DC DC CONVERTER 5V 30W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 18V - 76V Input
EDA/CAD Models
CCG30-48-05S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
76V
Current - Output (Max)
6A
Standard Number
Power (Watts)
30 W