L40S1T0D15M
DigiKey Part Number
132-L40S1T0D15M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L40S1T0D15M
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 1000A
Detailed Description
Current Sensor 1000A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Category
Frequency
DC ~ 25kHz
Mfr
Linearity
±0.1%
Series
Voltage - Supply
±12V ~ 15V
Current - Supply (Max)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C