35HDLSN17
DigiKey Part Number
SC3818-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDLSN17
Description
3.5MM LCK SLD STEREO PLUG, .17 T
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Contact Material - Plating
Tin
Body Color
Silver, Black
Industry Recognized Mating Diameter
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube
Actual Diameter
0.140" (3.56mm)
Cable Opening
0.175" ~ 0.210" (4.45mm ~ 5.33mm)