PEC13SAAN
DigiKey Part Number
S1012E-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC13SAAN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC13SAAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 248
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 8,14000kr 8,14
10kr 6,93200kr 69,32
100kr 5,89200kr 589,20
500kr 5,25898kr 2 629,49
1 000kr 5,00789kr 5 007,89
5 000kr 4,47036kr 22 351,80
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 39996
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 34620
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM