PBC24SAGN
DigiKey Part Number
S1071E-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC24SAGN
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.720" (18.29mm)
Mfr
Overall Contact Length
1.050" (26.67mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 29,75000kr 29,75
10kr 25,25900kr 252,59
100kr 21,46850kr 2 146,85
500kr 19,16340kr 9 581,70
1 000kr 18,24910kr 18 249,10
5 000kr 16,29190kr 81 459,50
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 70
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM