PBC14SAAN
DigiKey Part Number
S1011E-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC14SAAN
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
PBC14SAAN Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
In-Stock: 1 980
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 11,23000kr 11,23
10kr 9,52400kr 95,24
100kr 8,09510kr 809,51
500kr 7,22548kr 3 612,74
1 000kr 6,88054kr 6 880,54
5 000kr 6,14211kr 30 710,55
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 49835
CONN HEADER VERT 1POS
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM