NPPN151BFLC-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
15 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
NPPN151BFLC-RC
DigiKey Part Number
S5901-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPPN151BFLC-RC
Description
CONN HDR 15POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
150V