STPS3H100UFY
DigiKey Part Number
497-18872-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18872-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18872-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3H100UFY
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMBFLAT
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount SMBflat
EDA/CAD Models
STPS3H100UFY Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMBflat
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
940 mV @ 6 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)