STPS1L40ZF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS1L40ZF |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123F |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 1A Surface Mount SOD-123F |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS1L40ZF Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package SOD-123F |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A |