STM32L151C6T6A
DigiKey Part Number
497-18951-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L151C6T6A
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L151C6T6A Models
RAM Size
16K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz