STM32L051R8T6
DigiKey Part Number
497-14902-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L051R8T6
Description
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 16x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz