STM32L010F4P6TR
DigiKey Part Number
497-STM32L010F4P6TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STM32L010F4P6TRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STM32L010F4P6TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L010F4P6TR
Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 20TSSOP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-TSSOP
EDA/CAD Models
STM32L010F4P6TR Models
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 7x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-TSSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)