STL120N10F8
DigiKey Part Number
497-STL120N10F8TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STL120N10F8CT-ND - Cut Tape (CT)
497-STL120N10F8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL120N10F8
Description
N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE STAND
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 125A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STL120N10F8 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3600 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 60A, 10V