STD11NM65N
DigiKey Part Number
497-13352-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13352-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13352-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD11NM65N
Description
MOSFET N CH 650V 11A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 11A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD11NM65N Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
800 pF @ 50 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
455mOhm @ 5.5A, 10V