STD11NM65N | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STD11NM65N |
Description | MOSFET N CH 650V 11A DPAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 11A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STD11NM65N Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800 pF @ 50 V |
Part Status Last Time Buy | Power Dissipation (Max) 110W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Supplier Device Package DPAK |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 455mOhm @ 5.5A, 10V |