STD10P6F6
DigiKey Part Number
497-13424-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13424-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13424-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD10P6F6
Description
MOSFET P CH 60V 10A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 10A (Tc) 35W (Tc) Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
STD10P6F6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
340 pF @ 48 V
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 5A, 10V