STB18NF25
DigiKey Part Number
497-10296-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10296-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10296-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB18NF25
Description
MOSFET N-CH 250V 17A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 17A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STB18NF25 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
29.5 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
165mOhm @ 8.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA