LD29150DT33R
DigiKey Part Number
497-1496-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1496-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1496-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD29150DT33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DPAK
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DPAK
EDA/CAD Models
LD29150DT33R Models
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Current - Supply (Max)
80 mA
PSRR
67dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 1.5A