DCP3601CDMR
DigiKey Part Number
497-DCP3601CDMRTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-DCP3601CDMRCT-ND - Cut Tape (CT)
497-DCP3601CDMRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCP3601CDMR
Description
36 V, 1 A SYNCHRONOUS STEP-DOWN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.85V 1 Output 1A SOT-23-6
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
36V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Input (Min)
3.3V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V